Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

ULMA dołącza do inicjatywy zmierzającej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku

2024-07-12
Strategia zrównoważonego rozwoju ULMA obejmuje działania mające na celu minimalizację naszego wpływu na środowisko, głównie poprzez integrację koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym oraz kalkulację śladu węglowego, dążąc do redukcji emisji gazów cieplarnianych pochodzących z naszej działalności. Wdrożenie obiegu zamkniętego oraz dążenie do celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku ma bezpośredni wpływ na rozwój i zastosowanie technologii, badań i innowacji w naszej działalności oraz tworzenie produktów i usług.

Już na etapie projektowania naszych systemów uwzględniamy cel, jakim jest dążenie do gospodarki obiegu zamkniętego, zmniejszając ilość kupowanych surowców potrzebnych do ich produkcji. Nasze rusztowania, podpory i deskowania są tak zaprojektowane, aby łatwo je można było naprawić a wynajmowane systemy  poddawane są starannym pracom konserwacyjnym, co wydłuża ich żywotność. Ponadto fabryka i główny magazyn logistyczny ULMA, zlokalizowany w Ajofrín w Toledo, posiadają Certyfikat Zero Waste, który gwarantuje, że organizacja ponownie wykorzystuje ponad 90% swoich odpadów, minimalizując ich generowaną ilość. Certyfikaty FSC (Forest Stewardship Council) i PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), które obejmują wszystkie centra ULMA Construction w Hiszpanii, gwarantują pochodzenie drewna sprzedawanego przez ULMA w formie trójwarstwowej sklejki, belek VM-20 i sklejki fenolowej, poświadczając, że produkty zostały wykonane z surowców pochodzących z odpowiedzialnych źródeł, pozwalających na weryfikację pochodzenia drewna i gwarantujących, że wspieramy prawidłową i zrównoważoną gospodarkę zasobami leśnymi.

Osiągnięcie celu, jakim jest redukcja źródeł emisji gazów cieplarnianych, wiąże się z określeniem kamieni milowych i konkretnych działań mających na celu jak największe zbliżenie się do celu zero netto. Zerowy ślad węglowy, neutralność węglowa, czy neutralność klimatyczna oznacza osiągnięcie wyniku zerowej emisji gazów cieplarnianych netto (GHG), który ma miejsce, gdy emisja gazów do atmosfery jest pochłaniana przez procesy naturalne lub spowodowane przez człowieka. Koncepcja neutralności klimatycznej została rozpowszechniona w Protokole z Kioto, uzupełniającym Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC), stworzonym w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jako środka przeciwdziałającego globalnemu ociepleniu i zmianom klimatycznym.

Zgodnie z założeniami normy UNE EN ISO 14064:201, początkowym krokiem strategii ULMA było obliczenie śladu węglowego organizacji dla Zakresów 1, 2 i 3, które odnoszą się do różnych kategorii emisji gazów cieplarnianych zdefiniowanych w Protokole Gazów Cieplarnianych. Zgodnie z protokołem emisje z Zakresu 1 to emisje bezpośrednio spowodowane i kontrolowane przez przedsiębiorstwo w wyniku jego działalności. Emisje z Zakresu 2 odnoszą się do emisji pośrednich powstałych w wyniku wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej dostarczanej do przedsiębiorstwa przez dostawcę energii. Natomiast emisje z Zakresu 3, choć można je również uznać za pośrednie, odnoszą się do emisji wytwarzanych przez klientów korzystających z produktów firmy lub przez dostawców wytwarzających produkty wykorzystywane przez firmę, zatem ich pomiar polega na monitorowaniu działań całego modelu biznesowego lub łańcucha wartości, od dostawców do użytkowników końcowych. Zgodnie z wynikami uzyskanymi w swoich pomiarach przez ULMA w Hiszpanii, to właśnie wpływ emisji w Zakresie 3 jest największy.

Oprócz obliczenia śladu węglowego, zarówno w siedzibie głównej, jak i w spółkach zależnych ULMA, podjęliśmy działania mające na celu redukcję emisji z Zakresu 1 i 2 poprzez realizację projektów takich jak m.in. instalacja systemów fotowoltaicznych, przyczyniających się do wytwarzania energii odnawialnej (266 787 kWh wygenerowanych w 2023 roku w naszych obiektach), wymiana systemów oświetleniowych na technologię LED zmniejszającą zużycie energii elektrycznej, zastąpienie spalania paliw kopalnych energią elektryczną (przejście z wózków widłowych na paliwa ciekłe na elektryczne, zastąpienie samochodów spalinowych hybrydowymi i typu plug-in), wdrożenie systemów monitorowania zużycia energii, zakup energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych lub zastosowanie klimatyzacji aerotermalnej, korzystanie z bardziej wydajnych maszyn i urządzeń, a także aktywacja systemów automatycznego wyłączania. Dopełniać je będą działania mające na celu ograniczenie emisji wynikających ze zużycia surowców, transportu, odpadów itp.

Dołączenie ULMA do hiszpańskiej sieci UN Global Compact to kolejny zdecydowany krok, w którym zobowiązujemy się do prowadzenia działalności zgodnie z Dziesięcioma Zasadami i Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDG), które mają na celu ograniczenie wzrostu temperatury i innych skutków zmian klimatycznych oraz redukcję śladu węglowego, stanowiąc priorytet w drodze do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości.