Opis inwestycji
Wieżowiec S y V o wysokości 236 m posiada 59 kondygnacji o powierzchni 1.600 m2 każda oraz 6 pięter podziemnych o powierzchni 7.500 m2. Projekt znajduje się w północnej części Madrytu i stanowi zwieńczenie realizacji Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego.
Obiekt został zaprojektowany przez studio architektoniczne Carlosa Rubio Carvajala i Enrique Álvarez-Sala Waltera jako wielofunkcyjny. Na 33 kondygnacjach znajduje się 5-gwiazdkowy luksusowy hotel z 500 pokojami, natomiast pozostałą przestrzeń zajmują biura.
Rozwiązania ULMA
6 kondygnacji podziemnych i 6 nadziemnych wykonano z zastosowaniem aluminiowego deskowania poziomego CC-4 oraz podpór ALUPROP. Wśród najbardziej istotnych zalet tego systemu stropowego należy wymienić przede wszystkim niewielki ciężar elementów oraz kolejność ich montażu. Po wykonaniu rusztu układamy płyty.
Demontaż deskowania jest prosty dzięki głowicy opadowej CC-4. Element umożliwia odzyskanie elementów w celu zastosowania ich przy następnym takcie. Wystarczy uderzyć w klin głowicy, aby belki, belki poprzeczne i płyty obniżyły się na tyle, żeby można było je usunąć i zamontować w innym miejscu.
Inne zastosowane produkty ULMA Construcción:
- deskowanie ramowe ORMA do wykonania ścian i słupów prostokątnych.
- COMAIN do realizacji niskich ścian i podstaw.
- CLR do słupów okrągłych.
W celu wykonania trzonu budynku z szachtem windowym od 6. kondygnacji, ULMA Construcción zastosowała najbardziej zaawansowaną technologię służącą do budowy tego typu obiektów - system samowznoszący ATR.
System ten, stosowany wraz z deskowaniem ściennym ENKOFORM VMK, umożliwił wykonanie ścian o dużej wysokości.
Przekrój trzonu wieżowca zmieniał się czterokrotnie podczas całej budowy, dlatego niezbędne było opracowanie przez biuro techniczne indywidualnego projektu.
Wysokość poszczególnych taktów wahała się pomiędzy 3 i 4 m (wysokość w świetle + grubość stropu).
System samowznoszący ATR do taktów 4 m. Deskowanie posiada regulację wysokości umożliwiającą wykonanie stropów.
Wysokość paneli deskowania pionowego wynosiła 4 m. Płyty składały się ze sklejki pokrytej filmem fenolowym, stężonej za pomocą belek drewnianych VM-20 (pionowo), które z kolei stężono w poprzek podwójnymi stalowymi profilami UPN-100 (poziomo).
Złożona geometria projektu wymagała zaprojektowania rozwiązania, które pozwoliłoby na obniżenie części deskowania, aby umożliwić jego wystarczające odsunięcie od ściany i obsługę (czyszczenie, nałożenie płynu antyadhezyjnego i zbrojenie) podczas procesu wznoszenia.
Deskowanie było zaopatrzone w pomosty robocze umożliwiające betonowanie kolejnych taktów. Wykonano je ze sklejki trójwarstwowej, belek drewnianych VM-20 i profili DUPN-120.
Po zewnętrznej stronie ściany każdy z szachtów windowych posiadał belki oczepowe, przechodzące począwszy od 3. taktu, podczas gdy dwa pierwsze zawierały zbiornik do magazynowania wody. Od 3. taktu włącznie belki oczepowe znajdowały się także na ścianach wewnętrznych (pozostając w kontakcie z trójkątem wewnętrznym), aby umożliwić przejście do hallu z trzech szachtów windowych. Na wierzchołkach trójkąta utworzono otwory (przejścia dla ludzi), które umożliwiły przechodzenie z zewnątrz do hallu przy windach.
W celu zabezpieczenia brzegowego zastosowano system osłon przeciwwiatrowych HWS. Produkt umożliwił zabezpieczenie kondygnacji, na której aktualnie były prowadzone prace oraz dwóch kondygnacji wykonanych poprzednio.