Opis inwestycji
Hala widowiskowo-sportowa będzie usytuowana przy Placu Celebry w Płocku na terenie o powierzchni 58 tys. m2. Obiekt wykonany na planie koła o średnicy 92 metrów pomieści blisko 5,5 tys. osób. Hala będzie jednoprzestrzenną bryłą o nachylonych ścianach zewnętrznych i dachu paraboliczno-hiperbolicznym opartym na czterech łukach. Centralnym punktem obiektu będzie boisko o wymiarach 50x30 metrów, przeznaczone do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę. Wokół znajdą się trybuny, pod którymi – po obwodzie obiektu – zaplanowano inne pomieszczenia użytkowe i techniczne. Obiekt będzie monitorowany. Dla kibiców przygotowanych będzie 5029 miejsc stałych i 113 dostawianych na płycie, dla VIP-ów zarezerwowano 222 miejsca, dla dziennikarzy 100, a 28 przeznaczono dla osób niepełnosprawnych.
Hala będzie służyła nie tylko imprezom sportowym. Oprócz rozgrywek sportowych będą się mogły tam odbywać targi i duże imprezy estradowe, z których będą prowadzone transmisje radiowe i telewizyjne. W tym celu zaprojektowano specjalne stanowiska dla przedstawicieli mediów. Od strony wschodniej zaprojektowano dwupoziomowy parking, który pomieści 500 pojazdów. Dwa wjazdy i wyjazdy powstaną od strony ul. 7 Czerwca 1991 r., a kolejne dwa od ul. Batalionów Chłopskich. Wokół hali znajdą się ciągi komunikacyjne (jezdne, piesze i ścieżki rowerowe) oraz park z ławkami i stojaki na rowery. Inwestorem obiektu jest Urząd Miasta Płocka a generalnym wykonawcą konsorcjum Vectra S.A. i BBR Polska Sp. z o.o. Budowa obiektu rozpoczęła się w lipcu 2009 roku a jej zakończenie planowane jest na styczeń 2011 roku.
Rozwiązania ULMA
Do realizacji obiektu i jego głównej konstrukcji zastosowano 36 słupów nośnych, które ustawiono radialnie. Słupy wykonane zostały w systemie DSD. W przekroju mają wymiar 0,8x1,8 m, a ich wysokość wynosi od 10 do ponad 24 m. Najwyższe z nich wykonywane były w 3 etapach betonowania - ostatni etap zaczynał się na wysokości 15 m i wykonywany był za pomocą formy szalunkowej o ponad 9-metrowej wysokości.
Ze względu na kąt nachylenia słupów – 9º względem poziomu – deskowanie wymagało zaprojektowania specjalnego wyparcia podporami pionującymi do konstrukcji pomostu złożonego z rygli DSD, kształtowników, HEB i belek HT ustawionych na podparciu z wież T-60.
Do wykonania ścian obiektu zastosowano system PRIMO, a do stropów system dźwigarkowy ENKOFLEX. Słupy okrągłe wykonano w systemie TUBUS.