Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Caja Mágica w Madrycie, Hiszpania

Oszczędność czasu przy maksymalnej rotacji deskowania
Caja Mágica to wielofunkcyjny obiekt zaprojektowany przez francuskiego architekta Dominique’a Perraulta.

Opis inwestycji

Caja Mágica to wielofunkcyjny obiekt zaprojektowany przez francuskiego architekta Dominique’a Perraulta. W “Magicznym Pudełku”, zbudowanym w znacznej mierze ze stali, drewna i szkła odbywają się liczne międzynarodowe zawody tenisowe, w tym m.in. madrycki Turniej Máster de Tenis.

Budynek posiada ruchome zadaszenie, dzięki czemu może funkcjonować zarówno jako obiekt zamknięty, jak i przestrzeń otwarta.

Ośrodek o powierzchni 82.520 m2 ma podstawę zbliżoną do kwadratu o wymiarach 159,90 x 167,10 m i 35 m wysokości. Na jego terenie znajdują się 3 korty wewnątrz i 16 na wolnym powietrzu, strefa parkingowa oraz pomieszczenia biurowe i techniczne. Caja Mágica jest jedynym na świecie obiektem, w którym turnieje mogą odbywać się wewnątrz oraz na zewnątrz.    

Rozwiązania ULMA

Podczas realizacji projektu dużą wagę przywiązywano zarówno do wysokiej jakości uzyskanych powierzchni, jak i szybkiego tempa prac. Przy wykonywaniu stropów pełnych zastosowano blisko 6.000 m2 deskowania poziomego CC-4.

Do podparcia 8-metrowych stropów wykorzystano podpory aluminiowe ALUPROP, stężone między sobą i połączone w wieże. Następnie wieże o kubaturze 100 m3 przenoszono w całości na następny takt, dzięki czemu uzyskano znaczną oszczędność czasu i kosztów związanych z demontażem i ponownym montażem.

Do wykonania belek o wysokości 1,5 m, zaprojektowanych w technologii betonu architektonicznego, zastosowano uniwersalny system dźwigarowy ENKOFORM HMK. Deskowanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza w budownictwie inżynieryjnym oraz we wszelkich projektach wymagających elastycznego dopasowania konstrukcji deskowania do kształtu wykonywanego obiektu.

Wysoką jakość wykończenia powierzchni betonu na słupach o przekroju kwadratowym 1,5 m i prawie 9 m wysokości uzyskano dzięki zastosowaniu deskowania pionowego ENKOFORM VMK, które umożliwiło układanie mieszanki betonowej w jednym takcie.

2.000 mb ścian wykonano w systemie ramowym ORMA oraz innych systemach deskowań inwentaryzowanych.