Opis inwestycji
W Świnoujściu powstał kompleks Baltic Park Molo składający się z pięciogwiazdkowego hotelu z rozbudowaną infrastrukturą usługowo-rekreacyjną, aquaparku, nowej promenady oraz pasażu handlowego. Hotel zbudowany został zgodnie z wymogami certyfikatu ekologicznego LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Inwestorem jest kołobrzeski deweloper Zdrojowa Invest & Hotels. Wykonawcą części hotelowej jest firma Erbud S.A. ULMA Construccion Polska S.A. jest partnerem generalnego wykonawcy w zakresie technologii deskowań i rusztowań.
Rozwiązania ULMA
Do realizacji trzonów klatkowo-windowych wraz z szachtami instalacyjnymi, nasza firma zaproponowała system pomostów zapadkowych KSP z deskowaniem ramowym ORMA z systemowymi pomostami roboczymi BHP. Do wykonywania wielkopowierzchniowych stropów zastosowano deskowanie panelowe CC-4 na podporach C+D 35 i C+D 40. Słupy o przekrojach prostokątnych jak i kwadratowych (wymiary od 0,5 x 0,5 m do 1,2 x 1,0 m) wykonywane są z zastosowaniem deskowania ramowego ORMA. Do słupów okrągłych o średnicach od 0,4 m do 0,8 m wykorzystywany jest natomiast system deskowania słupów okrągłych TUBUS.
W trakcie realizacji części hotelowej kompleksu Baltic Park Molo największym wyzwaniem było zaprojektowanie i wykonanie 11 żelbetowych belek nad salą konferencyjną o wysokościach: 4,2 m – belki skrajne i 3 m – belki wewnętrzne. Deskowanie belek zaprojektowano jako ruszt stalowo-drewniany z rygli DSD oraz dźwigarów VM20, połączonych ze sobą łącznikami systemowymi DSD. Wykorzystanie łączników DSD pozwoliło na uzyskanie łukowego kształtu wewnętrznych belek. Podparcie rusztu stanowiły wieże T-60 o dwóch modułach wymiarowych, tj. 1 x 1 m oraz 1 x 1,5 m. Boczne deskowanie wszystkich 11 belek zrealizowano przy użyciu systemu ramowego ORMA. Na uwagę zasługuje fakt, iż na wykonanym stropie belkowym powstaje obecnie część wieżowa hotelu.
Kolejnym dużym wyzwaniem było zaprojektowanie indywidualnego szalunku na bazie deskowania dźwigarkowego do realizacji tzw. kaplicy w kształcie ściętego stożka o wysokości blisko 8,5 m. Kaplica wykonana została w dwóch etapach za pomocą 50 indywidualnych blatów otwarcia i zamknięcia. Do wykonania wszystkich blatów wycięto ponad tysiąc różnych krążyn. Pierwomontaże blatów wykonywano w dwóch Centrach Logistycznych ULMA i dostarczono w całości na budowę.
Do realizacji najwyższej części kompleksu dostarczono na budowę 44 uprzednio zmontowane w centrum logistycznym ULMA stoliki stropowe z kompatybilnymi osłonami przeciwwiatrowymi. Stoliki wykonane zostały na bazie systemu MK. Osłony umożliwiają wykonywanie prac w niesprzyjających warunkach pogodowych oraz zapobiegają upadkom ludzi i przedmiotów z wysokości. Oprócz standardowych zabezpieczeń i słupków bezpieczeństwa na budowie wykorzystywane są m. in. przejezdne rusztowania do robót ciesielskich i zbrojarskich, schodnie BRIO oraz pomosty robocze.